Zon op het dak, energie en techniek in de klas

31-1-2012
Veel voor zonne-energie geschikte daken, zoals op scholen, blijven nog onbenut. Om die kansen beter te benutten, zette programma NME een aantal geslaagde voorbeelden op een rij.

Scholen hebben vaak grote daken, die geschikt zijn voor het opwekken van zonne-energie. Dat biedt scholen de mogelijkheid energie en kosten te besparen, maar ook goede kansen voor onderwijs, zegt Arjan Klopstra van het programma Natuur- en Milieueducatie (NME). Door ook in de les aandacht te besteden aan zonne-energie, vergroot je de kennis en interesse van leerlingen voor duurzame energie en techniek. In het artikel ‘Zon op het dak, kansen voor onderwijs’ staan verschillende voorbeelden van scholen die deze combinatie succesvol toepasten.

Les over duurzame energie en techniek

In Zeeland doen zo’n 120 scholen mee met de De Zeeuwse Zonnefabriek, en dat aantal groeit nog steeds. Zij doen dat via een huurmodel, waardoor de zonnepanelen de school netto niets kosten. Voor alle groepen van de basisschool is speciaal lesmateriaal ontwikkeld. Een ander voorbeeld wordt gevormd door circa 50 basisscholen in de omgeving van het Friese Oost- en Weststellingwerf. De regionale Rabobank sponsort dit project, waar naast een lesprogramma ook een ‘energiecoach’ is aangesteld, die op de scholen les gaat geven. Om de zonnepanelen te financieren, werken scholen samen met het bedrijfsleven, gemeenten of andere partijen.

Motie voor aanpassing wetgeving

De huidige wet- en regelgeving is vaak een beperkende factor voor scholen om met zonne-energie te beginnen, zo blijkt ook uit het rapport 'Inventarisatie van nieuwe organisatievormen en financieringsconstructies in de Nederlandse zonnestroommarkt' (zie link). Zelflevering is wettelijk (nog) niet mogelijk. Vorige maand is echter een motie aangenomen om te onderzoeken ‘hoe kleingebruikers die decentraal energie willen produceren hiertoe in staat kunnen worden gesteld. Dit bijvoorbeeld door het aanpassen van de huidige wet- en regelgeving binnen voor het Rijk verantwoorde financiële kaders.’ De regering is gevraagd om de Tweede Kamer hierover voor 1 april 2012 te informeren.

Trefwoorden: Onderwijs, zonne-energie, duurzame energie, natuur- en milieueducatie

Delen

Downloads

Links

back on top